امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397

سخنرانان کلیدی

فرانچسکو فرینی

پرفسور فرانچسکو فرینی استاد رشته درختکاری دانشگاه فلورانس ایتالیا رئیس دانشکده کشاورزی این می باشند و قبلا نیز رئیس انجمن درختکاری ایتالیا بوده اند. در حال حاضر ایشان عضو هیات مدیره انجمن بین الملل درختکاری (ISA) می باشند.

مهمترین زمینه کاری دکتر فرینی جنبه های فیزیولوژی و رشد گونه های مختلف درختی تحت تاثیر شرایط محیطی شهری می باشد. پرفسور فرینی بیش از 250 مقاله به زبان ایتالیایی و انگلیسی در مجلات معتبر بین المللی دارند. همچنین تا کنون بیش از 100 سخنرانی در کنگره های ملی و بین المللی ارائه نموده اند. لازم به ذکر است که ایشان عضو هیات تحریریه چندین مجله بین المللی و همچنین مدیر مسئول مجله Advances in Horticultural Sciences می باشند.


عنوان سخنرانی: Arborization: what’s going on in the world of arboriculture and urban forestry?
 

 

دکتر رسول زادگان

دکتر رسول زادگان عضو سابق هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تنسی و دانشگاه ایالتی مونتانا بوده و در حال حاضر مدیر شرکت پردیسان در کالیفرنیا می باشند که در زمینه طراحی فضای سبز فعالیت می کند. لازم به ذکر است که ایشان دوره کارشناسی ارشد خود را در زمینه باغبانی در دانشگاه دیویس کالیفرنیا و همچنین دوره کارشناسی ارشد در زمینه طراحی فضای سبز را در دانشگاه مانیتوبا به اتمام رسانده اند. همچنین ایشان مدرک دکتری خود را در رشته باغبانی از دانشگاه آریزونا آمریکا دریافت نموده اند. از جمله فعالیت های ایشان اجرای پروژه های متعدد و موفق طراحی فضای سبز در ایران، کانادا و آمریکا بوده است.


عنوان سخنرانی: طراحی کاشت گیاهان در فضای سبز براساس اصول محیط زیست (الگوی طبیعی سازی)
 

 

دکتر ولی اله مظفریان

دکتر ولی اله مظفریان در سال 1332 در دماوند متولد شد، دوران تحصیلات ابتدایی و متوسط را در زادگاه خود طی کرد و در سال 1356 با اخذ درجه مهندسی منابع طبیعی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. وی خدمت خود را در باغ گیاهشناسی ملی ایران و مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع آغاز کرد و از آن زمان به عنوان گیاهشناس در مؤسسه مزبور به انجام وظیفه مشغول است. در طی انجام وظیفه دوره فوق لیسانس را به سال 1368 در دانشکده علوم دانشگاه تهران به پایان رسانید و متعاقب آن در سال 1381 موفق باخذ درجه دکتری در رشته علوم گیاهی با گرایش رده بندی گیاهی گردید. در طی سالهای خدمت با انجام مسافرت‌های متعدد به مناطق مختلف ایران با گیاهان بومی ایران آشنایی یافته و تا بحال قریب به 55 هزار نمونه گیاهی از مناطق مختلف ایران جمع آوری و نام گذاری کرده که در هرباریوم مرکزی ایران نگاهداری می‌شود او تا بحال 80 گونه گیاهی جدید به جهان گیاهشناسی معرفی کرده است و بیش از 100 گونه گیاهی را نیز برای ایران رکورد کرده است. در طی این مدت سه جنس جدید به دنیای دانش ارائه کرده و یک جنس از گیاهان چتریان نیز توسط دانشمند روسی بافتخار ایشان Mozaffariania نام گذاری شده است. در طی دوران گیاهشناسی گونه‌های متعددی نیز بنام و افتخار او توسط دیگر گیاهشناسان نامگذاری شده است از جمله Dionysia Mozaffarianii , Mentha Mozaffarianii و... . او بزبان لاتینی گیاهشناسی و انگلیسی تسلط دارد و از سال 1362 تا بامروز کتابهای متعددی در ارتباط با گیاهشناسی و ترویج دانش گیاهشناسی منتشر کرده و در دست انتشار دارد.


عنوان سخنرانی: معرفی گونه های بومی قابل زینتی شدن در استان خراسان
 

 

دکتر پژمان آزادی

پژمان آزادی دکتری خود را در رشته بیوتکنولوژی گیاهی از دانشگاه چیبا ژاپن دریافت نمود. ایشان در مقطع دکتری در زمینه مهندسی ژنتیک گل لیلیوم پایان نامه خود را گذاراند و هم اکنون عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی می باشند. یکی از حوزه های اصلی پژوهش ایشان در زمینه اصلاح مولکولی و سنتی گل و گیاهان زینتی بوده و از جمله پروژه های ایشان مهندسی ژنتیک با هدف تغیییر رنگ گل می باشد. ایشان دارای 25 مقاله ISI و چند ثبت اختراع، کتاب و مقالات متعددی در مجلات علمی پژوهشی است. ایشان ابداع کننده برنامه تولید دانش فنی در مشارکت بخش خصوصی در پژوهشکده گل و گیاهان زینتی بوده و تا کنون پروژه های متعددی با این روش بصورت مشارکت بین پژوهشکده گل و گیاهان زینتی و بخش خصوصی اجرا شده است. دکتر آزادی عضو هیات موسس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی می باشند.


عنوان سخنرانی: مهندسی ژنتیک گل های شاخه بریده با هدف تولید رنگ آبی
 

 

دکتر مریم جعفرخانی

دکتر مریم جعفرخانی کرمانی فارغ التحصیل دانشگاه University of East London, UK است که پس از گذراندن دوره پسا دکتری در دانشگاه King's College, London University, UK ، از سال 1384 در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران مشغول به کار شد ه است. او تاکنون بیش از 30 طرح تحقیقاتی و 30 دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را راهنمایی نموده و علاوه بر این‌ در بیش 100 کنفرانس داخلی و خارجی مقاله ارائه نموده و بیش از 40 مقاله در مجلات معتبر ISI چاپ کرده است. تحقیقات گسترده او و تیم تحقیقاتی همکارش بر روی بهینه‌‌سازی روش‌های به‌نژادی گل رز است. گروه تحقیقاتی ایشان ضمن جمع‌آوری گونه‌های بومی رز از مناطق مختلف کشور و بررسی صفات مرفولوژیکی، سیتوژنتیکی و مولکولی آن‌ها از روش‌های افزایش‌ سطح پلوئیدی، ایجاد جهش، هاپلوئیداسیون، انتقال ژن، هیبریداسیون و نجات جنین در برنامه‌های به‌نژادی رز پژوهش‌های ارزنده‌ایی را انجام داده‌اند. دکتر جعفرخانی کرمانی عضو هیات موسس و عضو هیات مدیره انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران و همچنین عضو برخی از کار گروه های مربوط به ستاد ها و کمیته های کشور می باشد. او در کمیته های علمی و اجرایی بسیاری از همایش های علمی همکاری نموده و در سال 1393 دبیر علمی اولین همایش ملی گل و گیاهان زینتی ایران بوده و اخیرا نیز مجله علمی ترویجی گل و گیاهان زینتی ایران به سردبیری ایشان راه اندازی شده است.


عنوان سخنرانی: روش‌های مدرن به‌نژادی رز
 

 

دکتر نورالله احمدی

دکتر نوراله احمدی دیپلم علوم تجربی را در سال 1367 از دبیرستان حاج قوام شیراز اخذ نمود و سپس مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته را در دانشگاهای سیستان و بلوچستان و تهران به پایان رساند. پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تربیت مدرس در سال 1378 و سه سال خدمت در سازمان تحقیقات کشاورزی در مرتبه مربی، تحصیلات دکتری خود را در دانشگاه هانوفر آلمان ادامه داد و در سال 2009 از آن دانشگاه فارغ التحصیل گردید. زمینه پژوهش و تدریس ایشان بیوتکنولوژی و فیزیولوژی پس از برداشت میباشد که عمده تحقیقات معطوف به مطالعه فرایند پیری و مکانیسم‌های افزایش عمر پس از برداشت می‌باشد. در حال حاضر توسط ایشان بیش از 30 مقاله منتشر شده است و بیش از80 مقاله توسط تیم تحقیقاتی تحت راهنمایی ایشان در همایشهای معتبر خارج و داخل کشور ارائه گردیده است. دکتر احمدی، از اعضای هیات موسس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی، در حال حاضر مدیر گروه بیوتکنولوژی کشاورزی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس می‌باشند.


عنوان سخنرانی: تشریح مولکولی فرایند پیری و مکانیسم افزایش عمر پس از برداشت گل و گیاهان زینتی
 

 

دکتر حسن صالحی

دکتر حسن صالحی در سال 1347 در شهرری متولد شد، دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه را گذراند و در سال 1370 مدرک کارشناسی (از دانشگاه شهید چمران اهواز) و در سال 1374 مدرک کارشناسی ارشد (از دانشگاه شیراز) و در سال 1383 مدرک دکتری (از دانشگاه شیراز) در رشته علوم باغبانی-گرایش گیاهان زینتی را دریافت نمود. وی خدمت خود را در دانشگاه شیراز با عنوان مربی از سال 1374 آغاز نمود و در سال های 1384، 1388 و 1392 به ترتیب به مرتبه های استادیاری، دانشیاری و استادی ارتقا یافت. وی در آخر دوره دکتری به مدت 1 سال فرصت پژوهشی در دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا و در دوره دانشیاری به مدت 9 ماه فرصت مطالعاتی در دانشگاه کالیفرنیا-دیویس آمریکا را گذراند. زمینه پژوهش و تدریس وی فیزیولوژی و بیوتکنولوژی گیاهان زینتی به ویژه سبزفرش ها (گیاهان چمنی) می باشد. در حال حاضر ایشان دارای زمینه تخصصی مهندسی ژنتیک و نشانگرهای مولکولی در سبزفرش ها می باشد. وی تاکنون بیش از 80 مقاله علمی-پژوهشی در مجله های معتبر دنیا و 120 مقاله در همایش های معتبر خارج و داخل کشور و چندین کتاب (تألیف، برگردان و فصل کتاب) به چاپ رسانده است. ایشان دبیر 4 مجله معتبر بین المللی و بررسی کننده مقاله های چندین مجله معتبر بین المللی و داخلی می باشد.


عنوان سخنرانی: سبزفرش در فضای سبز شهری: نگهداری یا حذف
 

 

دکتر ناصر عسکری

دکتر ناصر عسکری دانش آموخته مقطع دکتری از گروه گیاهان زینتی، کشت بافت و انتقال ژن دپارتمان اصلاح نباتات دانشگاه وخنینگن هلند می باشد. تحقیقات ایشان در زمینه‌ بهبود کشت بافت گلهای شاخه بریده مانند ژربرا، لیلوم و لاله است. کشور هلند ۶۵% از گلهای پیازی جهان را تولید می‌کند و ۷۶% از صادرات گیاهان پیازی جهان متعلق به این کشور می باشد. لذا تحقیقات در زمینه‌ بهبود ریزازدیادی گیاهان پیازی اهمیت زیادی از لحاظ اقتصادی و محیط زیستی برای بزرگترین کشور تولید کننده گیاهان زینتی جهان دارد. دکتر عسکری در دانشگاه وخنینگن هلند دو پروژه را در زمینه افزایش رشد درون شیشه‌ی پیاز لیلیوم و ریز ازدیادی سریع درون شیشه ا‌ی لاله انجام داده‌اند. محتوای سخنرانی ایشان شامل آخرین دستاوردهای مربوط به فاکتورهای موثر در افزایش رشد پیازچه لیلیوم در شرایط درون شیشه‌ی می‌باشد. ایشان در حال حاضر عضو هیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه جیرفت می باشند.


عنوان سخنرانی: بهبود و تسریع تشکیل پیاز سوسن در شرایط درون شیشه ای
 

 

دکتر ساسان علی نیائی فرد

دکتر ساسان علی نیائی فرد دانش آموخته مقطع دکتری از گروه باغبانی و فیزیولوژی محصولات باغی دپارتمان علوم گیاهی دانشگاه وخنینگن هلند می باشند. تحقیقات ایشان در زمینه‌ تأثیر عوامل مختلف اقلیمی گلخانه (دما، نور، رطوبت و تغذیه) بر کمیت و کیفیت گلهای شاخه بریده در مراحل قبل و پس از برداشت و بهبود عملکرد و کیفیت گل‌های شاخه بریده با استفاده از راهبردهای فیزیولوژیک و مولکولی می‌باشد. ایشان دارای 22 مقاله در ژورنالهای و کنفرانسهای معتبر بین المللی علوم گیاهی، تألیف یک فصل کتاب به زبان انگلیسی، تألیف دو جلد و ترجمه یک جلد کتاب به زبان فارسی، مجری یک طرح در سطح ملی و سه طرح مشترک بین‌المللی در زمینه گلهای شاخه بریده با سه کشور چین، یونان و هلند می‌باشند. دکتر علی نیائی فرد به عنوان بهترین جوان خارج از کشور در زمینه تحقیقاتی در سال 1389 شناخته شدند. سخنرانی ایشان درباره نقش محوری روزنه در اتصال عوامل محیطی حین رشد بر کیفیت گلهای شاخه بریده می‌باشد. ایشان در حال حاضر عضو هیئت علمی گروه باغبانی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران می باشند.


عنوان سخنرانی: روزنه و کیفیت گل‌های شاخه بریده
 

 

دکتر علی تهرانی فر

دکتر علی تهرانی فر فارغ التحصیل دوره دکتری از دانشگاه ردینگ انگلستان در سال 1377 در رشته علوم باغبانی گرایش فیزیولوژی گیاهان باغی، اکنون استاد پایه 27 دانشگاه فردوسی مشهد می باشند. در طی خدمت در دانشگاه فردوسی مشهد دروس متعددی را در زمینه های مختلف علوم باغبانی تدریس نموده اند. در سال های اخیرتدریس دروس تنظیم کننده های رشد گیاهی، فیزیولوژی گل و گیاهان زینتی، فیزیولوژی گیاهان پیازی و فیزیولوژی گلدهی را در مقاطع کارشناسی ارشد ودکتری بر عهده داشته اند. دکتر تهرانی فر بیش از 157 مقاله علمی و پژوهشی در مجلات معتبر داخلی و خارجی منتشر نموده اند. ایشان در کارنامه خود مدیریت گروه علوم باغبانی و مهندسی فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد (3 دوره)، راه اندازی و ریاست مرکز تحقیقات انار دانشگاه فردوسی، مسئول و عضو کمیته زیباسازی دانشگاه فردوسی مشهد، عضویت در شورای پژوهشی محیط زیست استان، مشاور ریاست سازمان جهاد کشاورزی در امور باغبانی، مشاور سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری مشهد. مجری طرح مطالعه طرح جامع فضای سبز مشهد (83-1380) را در کارنامه خود دارند. در حال حاضر عضو هیأت تحریریه مجله علوم باغبانی و دو مجله علمی و پژوهشی دیگر در کشور و عضو پیوسته گروه گیاهان زینتی پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد می باشند.


عنوان سخنرانی: بندینگ در رز، آری یا نه؟