امروز چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397
اخبار و اطلاعیه ها


عنوان سخنرانی کلیدی مدعوین داخلی کنگره گیاهان زینتی

عنوان سخنرانی های کلیدی مدعوین داخلی اولین کنگره بین المللی و دومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی به شرح ذیل می باشد.

عنوان سخنرانی: معرفی گونه های بومی قابل زینتی شدن در استان خراسان

دکتر ولی اله مظفریان در سال 1332 در دماوند متولد شد، دوران تحصیلات ابتدایی و متوسط را در زادگاه خود طی کرد و در سال 1356 با اخذ درجه مهندسی منابع طبیعی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. وی خدمت خود را در باغ گیاهشناسی ملی ایران و مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع آغاز کرد و از آن زمان به عنوان گیاهشناس در مؤسسه مزبور به انجام وظیفه مشغول است. در طی انجام وظیفه دوره فوق لیسانس را به سال 1368 در دانشکده علوم دانشگاه تهران به پایان رسانید و متعاقب آن در سال 1381 موفق باخذ درجه دکتری در رشته علوم گیاهی با گرایش رده بندی گیاهی گردید. در طی سالهای خدمت با انجام مسافرت‌های متعدد به مناطق مختلف ایران با گیاهان بومی ایران آشنایی یافته و تا بحال قریب به 55 هزار نمونه گیاهی از مناطق مختلف ایران جمع آوری و نام گذاری کرده که در هرباریوم مرکزی ایران نگاهداری می‌شود او تا بحال 80 گونه گیاهی جدید به جهان گیاهشناسی معرفی کرده است و بیش از 100 گونه گیاهی را نیز برای ایران رکورد کرده است. در طی این مدت سه جنس جدید به دنیای دانش ارائه کرده و یک جنس از گیاهان چتریان نیز توسط دانشمند روسی بافتخار ایشان Mozaffariania نام گذاری شده است. در طی دوران گیاهشناسی گونه‌های متعددی نیز بنام و افتخار او توسط دیگر گیاهشناسان نامگذاری شده است از جمله Dionysia Mozaffarianii , Mentha Mozaffarianii و... . او بزبان لاتینی گیاهشناسی و انگلیسی تسلط دارد و از سال 1362 تا بامروز کتابهای متعددی در ارتباط با گیاهشناسی و ترویج دانش گیاهشناسی منتشر کرده و در دست انتشار دارد.
 

عنوان سخنرانی: مهندسی ژنتیک گل های شاخه بریده با هدف تولید رنگ آبی
پژمان آزادی دکتری خود را در رشته بیوتکنولوژی گیاهی از دانشگاه چیبا ژاپن دریافت نمود. ایشان در مقطع دکتری در زمینه مهندسی ژنتیک گل لیلیوم پایان نامه خود را گذاراند و هم اکنون عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی می باشند. یکی از حوزه های اصلی پژوهش ایشان در زمینه اصلاح مولکولی و سنتی گل و گیاهان زینتی بوده و از جمله پروژه های ایشان مهندسی ژنتیک با هدف تغیییر رنگ گل می باشد. ایشان دارای 25 مقاله ISI و چند ثبت اختراع، کتاب و مقالات متعددی در مجلات علمی پژوهشی است. ایشان ابداع کننده برنامه تولید دانش فنی در مشارکت بخش خصوصی در پژوهشکده گل و گیاهان زینتی بوده و تا کنون پروژه های متعددی با این روش بصورت مشارکت بین پژوهشکده گل و گیاهان زینتی و بخش خصوصی اجرا شده است. دکتر آزادی عضو هیات موسس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی می باشند.

عنوان سخنرانی: روش‌های مدرن به‌نژادی رز

دکتر مریم جعفرخانی کرمانی فارغ التحصیل دانشگاه University of East London, UK است که پس از گذراندن دوره پسا دکتری در دانشگاه King's College, London University, UK ، از سال 1384 در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران مشغول به کار شد ه است. او تاکنون بیش از 30 طرح تحقیقاتی و 30 دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را راهنمایی نموده و علاوه بر این‌ در بیش 100 کنفرانس داخلی و خارجی مقاله ارائه نموده و بیش از 40 مقاله در مجلات معتبر ISI چاپ کرده است. تحقیقات گسترده او و تیم تحقیقاتی همکارش بر روی بهینه‌‌سازی روش‌های به‌نژادی گل رز است. گروه تحقیقاتی ایشان ضمن جمع‌آوری گونه‌های بومی رز از مناطق مختلف کشور و بررسی صفات مرفولوژیکی، سیتوژنتیکی و مولکولی آن‌ها از روش‌های افزایش‌ سطح پلوئیدی، ایجاد جهش، هاپلوئیداسیون، انتقال ژن، هیبریداسیون و نجات جنین در برنامه‌های به‌نژادی رز پژوهش‌های ارزنده‌ایی را انجام داده‌اند. دکتر جعفرخانی کرمانی عضو هیات موسس و عضو هیات مدیره انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران و همچنین عضو برخی از کار گروه های مربوط به ستاد ها و کمیته های کشور می باشد. او در کمیته های علمی و اجرایی بسیاری از همایش های علمی همکاری نموده و در سال 1393 دبیر علمی اولین همایش ملی گل و گیاهان زینتی ایران بوده و اخیرا نیز مجله علمی ترویجی گل و گیاهان زینتی ایران به سردبیری ایشان راه اندازی شده است.